Seramik UF ve MBR Sistemleri

Bychim Kimya olarak UF ve MBR sistemlerinde Türkiye’de bir ilk olarak seramik membranları da kullanmaktayız. Danimarka menşeili Cembrane Ceramik Membrane firmasıyla yaptığımız antlaşma doğrultusunda firmanın Türkiye yetkili distribütörüyüz.
Projelerimizde kullanmış olduğumuz ve distribütörlüğünü yaptığımız seramik membranlar silikon karbid malzemeden oluşmaktadır. Seramik membran ile ilgili daha detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.
Polimerik membranların yetersiz kaldığı birçok alanda seramik membranlar oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Seramik membranlar yapıları gereği yüksek sıcaklık (80oC’ye kadar) ve basınca dayanıklıdırlar bu sebeple özellikle proses atıksu arıtımı ve geri kazanımında son zamanlarda oldukça tercih edilen bir çözüm haline gelmişlerdir. Polimerik membranlarda olduğu gibi seramik membranlar da ultrafiltrasyon sistemlerinde kullanılıp ileri arıtım ve su geri kazanımında yer almaktadır. Ayrıca aktif çamur sistemi ile birleştirilip MBR olarak da kullanılabilmektedirler.

Seramik membranlar yüksek akılarda çalışabildiği için polimerik membranlara kıyasla çok daha az alan ihtiyacı duymaktadır. Seramik membranların akısı temiz suda 5000 L/m2.h’ye kadar çıkabilmektedir. İnorganik yapıları gereği dayanımları daha fazla olduğundan yeraltı sularından demir ve mangan gibi ağır metallerin giderimi de seramik membranların sıkça kullanıldığı alanlardan biridir.

Seramik membranların kullanımının en çok tercih edildiği alanlardan biri ise ters osmoz beslemesi öncesi kısmıdır. RO membranlarının istenilen verimde çalışabilmesi için atıksulardaki yağ-gres oranını belirtilen değer inmesi gerekir. Bu giderimi polimerik UF membranları yeteri kadar sağlayamadığı için işletmeler öncesinde DAF gibi oldukça pahalı sistemler kurarlar.
Bu neden seramik UF membranların yüksek yağ-gres miktarına sahip atıksularda bile sorunsuz çalışması en önemli tercih sebeplerinden biridir.

Ayrıca kullanım ömürleri de seçim konusunda önemli bir kriterdir. Seramik membranların kullanım ömürleri 10 yılı geçmektedir. Buna bağlı olarak ilk yatırım maliyeti polimerik membrana kıyasla biraz fazla bile olsa işletim maliyeti ile bu açığı kapatarak karlı duruma geçmektedir.

Seramik membran modülleri MBR ünitelerinde biyoreaktörün direkt içine daldırma tip tasarlanabildikleri gibi ayrı bir membran tankında bulunacak şekilde de tasarlanabilirler.